Vrhy v CHS
As black as ink
Štěňátko…
…si vyberete po 6. týdnu na základě povahy a budoucího využití…
…po dokončení 9 týdnů odchází do nového domova…
…je odchováno na mase a později i na granulích…
…má za sebou první lekce výchovy – klikr trénink, shaping, řešení problémů, atd. …
…má svůj vývoj, hry a tréninky zdokumentované na několika videích…
…je otestováno v Embark Veterinary…
…si odnese s sebou do nového domova velikánskou výbavičku a slevu na vyšetření pohybového aparátu…
…je odčervováno každé 2 týdny, očkováno dle svého věku, čipované a má pas.
Pokud hledáte jenom levné štěňátko, tak u nás ho nenajdete. Cena našich štěňátek se pohybuje od 33 tisíc (mazlík pro majitele bez chovatelských ambic) až po 42 tisíc za chovného jedince.
Minimálně jeden z rodičů má udělaný profil v Embark Veterinary, vyšetření pohybového aparátu a vyšetření očí ne starší 12 měsíců. Jedincům s chybějícími zuby (i m3) se snažíme najít plnochrupého partnera, přenašečům zase otestovaného s čistým výsledkem. Nemáme problém použít českého, zahraničního či vlastního psa pokud doplní nedostatky feny a bude pro nás přínosem. Snažíme se přinést do svého chovu zahraniční krev – ať už importem nebo krytím venku.
V ideálním světě plánujeme mít pouze jeden vrh za život feny, ze kterého si necháme potomka, který pro nás bude přínosem v chovu. Ideální svět je však ve skutečnosti nereálný, a tak na našich fenách neodchováme více než tři vrhy.
Štěňátko do českého chovu prodáváme jenom do spolumajitelství, co hlavně znamená jakýsi dohled nad tím jak bude daný jedinec použit v chovu, zbytek podmínek je na vzájemné dohodě.
Naše odchovy jsou hlavně životní parťáci, ať už vás život zavede na gauč, do výstavního kruhu, nebo zatoužíte po závodním adrenalinu.
V případě, že je štěně z našeho chovu pro Vás nedostupné hlavně finančně, zkuste zvážit možnost spolumajitelství, kterou nabízíme. Upozorňujeme, že zakoupení štěňata od nás je něco za něco. Na oplátku po Vás například chceme vyhodnocení DKK a DLK (na které Vám přispějeme finančně).
ENS & ESI
Včasná neurologická stimulace (ENS) je předepsaná řada cviků, kterými štěně prochází až do 16. dne života. Toto cvičení vystavuje štěně velmi mírnému stresu – který má optimální účinek na vývoj mozku a imunitního systému.
Včasný pachový úvod (ESI) již od vrhu B neděláme.
Přivolání
Po celou dobu, co jsou štěňata s námi, uslyší puppy, puppy puppy, než jim dáme jídlo.
Zpočátku pro ně tento povel nic neznamená. Ale v době, kdy naše štěňata jdou do svých nových domovů, mají velmi nadšenou odezvu na přivolávací povel.
Od vrhu C učíme na píšťalku.
Bariérová výzva
Štěně musí přijít na cestu kolem bariéry, aby se dostalo k jídlu.
Tato aktivita výrazně zvyšuje schopnost řešení problémů a inteligenci, stejně jako rozvoj schopnosti myslet, když je štěně frustrované.
Výlety - 50 osob
Bereme štěně ven alespoň jednou týdně – do hospod, obchodů, na parkoviště, na vlakové nádraží či do kaváren. Štěně chodí ven samo, bez matky či sourozenců.
Štěně dostává hodně pozornosti, když je venku, a my se snažíme setkat se s 50 lidmi, než štěňata odejdou.
Hlídání zdrojů
Od útlého věků až do odjezdu se štěňaty trénujeme výměny, aby jsme položili skvělý základ pro prevenci ochrany zdrojů.
Trénujeme štěně nečekaně kdykoliv se do něčeho „zažere“ – hračka, jídlo či miska.
Hry, hry a hry
Štěně od nás odchází netrénováno. Nebude vědět, co to znamená „sedni“, „zůstat“ nebo „fuj“.
Zato bude znát hry, spousty her: 101 triků s krabicí, klecové hry, hry na sebeovládání, přivolávací hry, tvoje volba, magický kruh, všechny 4 na podlaze, chytni obojek a mnoho dalšího!
Dětství je jen jednou…
Krmení
Nejsme odpúrci granuli, ale maso je maso.
Štěňata od mala dostávajú pestrú prirozenú stravu: barf komplety, kozí výrobky (kefír, jogurt, syr, mléko), masité kosti a křepelčí vajíčka. Pozdeji jsou krmená i granulema značky Fitmin nebo Marp.
Nácvik čistoty
Každý pes má silné nutkání udržovat „doupě“ čisté. Tento instinkt podporujeme jasně definovanou toaletou – záchůdek s peletami.
To výrazně urychluje výcvik hygieny pro nové majitele, protože se štěňata učí základním návykům od raného věku.
Klec
V případě, že jste odpůrce klecí, měli byste se podívat po štěňátku jinde.
Neposíláme domů štěňata „klecově vytrénovaná“. Posíláme domů štěňata, která nepodlehnou panice, když jsou dveře klece zavřené a která si v pravý čas a za jistých okolností v kleci zdřímnou až na hodinu či celou noc.
Klikr trénink
První část komunikace se štěnětem je klikr.
Klikr je mocný nástroj, který pomáhá štěněti říct, že udělalo dobrou věc a dostane odměnu. Díky jeho ostrému zvuku je přesnější a efektivnější určení požadovaného chování.
Když od nás štěňata odchází, přesně vědí, co klik znamená.
Prosba o pozornost
Prosba o pozornost vypadá jako povel „sedni“, ale je to mnohem víc. Nejde o to, že se štěně naučí sedět na povel, ale spíše použít polohu vsedě jako způsob, jak požádat o to, co chce – pamlsek, pomazlit nebo jít ven – učí se tiše sedět před vámi místo štěkání nebo skákání.
Proto tomu říkáme „Dejte štěněti hlas“ namísto „Naučte své štěně způsobům.“ Dvě úplně jiné věci.
Zvukové protokoly
Štěňata poslouchají 24/7 klasickou hudbu. Ne, nebudou z nich géniové, ale klasická hudba má pozitivní vliv na vnitřní pohodu a klid.
Od mala je vystavujeme různým zvukovým podnětům, které opakujeme dokud všechna štěňata nereaguji pozitivně (podmíněná emoční reakce).
Pachové práce
Pokud to počasí dovolí, vyrážíme se štěňaty i reálně čichat – pachové čtverce. Postupem času jsou schopná stopovat pár kroků.
V případě nepřízně počasí čichají štěňata doma – vláček z jídla, hledání pamlsků, čichací dečka a nebo různé hlavolamy.
Láska
Poslední, ale rozhodne ne nejméně důležité.
I když je to někdy časově náročné, věnujeme se každému štěňátku individualne. Denně mazlíme, hladíme, masírujeme, pusinkujeme… proste milujeme. Šteňátka jsou takhle velmi nenásilným způsobem naučenu na různu manipulaci.